yazilima-hangi-dille-baslamaliyim

Yazılımcılar İçin Basit Diller ve Gidilebilecek Kurslar

Yazılımların öğrenilmesi sırasında kullanılmak için tercih edilen yazılım dilleri genel olarak yazılımcıların yeteneğinin meyilli olduğu alana ve hangi yazılım dilini sevdiğine göre değişiklik göstermektedir. Yazılımcıların büyük bir çoğunluğu birden fazla yazılım dilini bilmek gerektiğini düşünerek, birden fazla yazılım dilini öğrenirken, azımsanmayacak bir çoğunluk ise tek bir yazılım dilini bilip, o yazılım dilinde uzmanlaşmayı tercih etmektedir. Tercihler, yazılımcıların çalışmak istediği sektöre ve sektörde kullanılan dillere göre değişiklik göstermektedir. En basit yazılım dili nin başında ise Python gelmektedir.

Örnekle açıklamak gerekirse, veri tabanı yönetimine ilişkin, veri tabanı hakkında kodlar yazabilmek ve işlemleri gerçekleştirebilmek için SQL dili daha idealdir. Web tasarımları için ise CSS, HTML5 ya da Bootstrap gibi yazılım dillerinin tercihi daha yoğundur. Yazılım sektöründe, her yazılım işini birlikte ve kendi bünyesinde gerçekleştirebilen yazılım programı bulunmamaktadır. Bu sebeple de, yazılımcılar çalışmak istedikleri ve başarılı olacaklarını düşündükleri sektöre göre yazılım dillerine yönelmektedirler.

IT (Information Technology) sektörleri için diğerlerinden değişik yazılım dilleri seçilebildiği gibi, bilişim sektöründe de farklı yazılım dilleri kullanılabilmektedir. Özellikle akıllı telefonların kullanımının çığ gibi büyümesiyle birlikte yazılımcılar için de ciddi potansiyel taşıyan alanlar açılmıştır. Özellikle mobil uygulamalar için yeni ve farklı diller üretilmiş, gün geçtikçe de bu dillerin sayısı artmaktadır. En çok kullanılan mobil işletim sistemleri olan IOS ve Android için farklı yazılım dilleri geliştirilmiştir. IOS için Swift, Android için ise Google Go yazılımlarını bilmek büyük önem taşımaktadır. Yetenekli bir yazılım uzmanı olduğunu kanıtlamak isteyenlerin bu yazılım dillerini bilmesi önemlidir. Böylelikle iş bulma konusunda yazılımcıyı bir adım öne çıkaracaktır.

Yazılımcılar İçin Gidilebilecek Kurslar

Özellikle pek çok kurum, kuruluş ve ülkede iş imkanlarının sınırsız denebilecek kadar fazla ve farklı olması sebebiyle, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yazılım öğrenmek iş arayan ve gelecek planlaması yapan kişiler için oldukça tutulmaktadır. Yazılımcı adaylarının, yönelecekleri yazılım alanları ve işe girmek istedikleri, kariyer yapmak istedikleri sektörlere göre çok fazla çeşitte yazılım kursu mevcuttur. Bu yazılım kurslarından elde edilebilecek sertifikalar ile pek çok kurum, kuruluş ve şirkette yazılımcı olarak işe başlanabilmektedir.

Kursiyer olacak kişilerin yeteneğinin de büyük ölçüde etkilediği başarı seviyesinde, kurs ve eğitmen kalitesi ile birleştiğinde çok başarılı kursiyer ve yazılımcılar ortaya çıkabilir. Bu bakımdan yapılacak tercihlerde ekonomik oluşundan ziyade, eğitim veren kurumlarda tecrübeli ve uzun süre eğitim veren kursların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Unutulmamalıdır ki, uzun süre eğitim veren kurumlardaki tecrübe ve bilgi birikimi oldukça fazla olacaktır.

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır? Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal …

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
AV Türkiye
2 yıl önce

Kendimde bir yazılımcı olarak, yazınızı çok yararlı buldum. Yeni başlayacağım ne öğrenmeliyim diyenlerin Python ile başlamasını tavsiye ederim.