yazilimci-olmak-isteyenlere-tavsiyeler

Yazılım Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Yazılım günümüzün ve muhtemelen geleceğin mesleği, dünyanın her yerinde ve hemen her alanda yazılımla ilgili bir iş bulmak mümkündür. Bu yüzden de özellikle gençlerin, yazılım alanına ilgi duymaya başladığı açıktır. Bunun için üniversiteler, kurslar ve eğitim kursları verildiği de bilinmektedir, ancak yazılımcı olmak için bunlar şart değildir. Kendi kendinize de yazılım öğrenilebilir. Şunu unutmamak gerekir ki, günümüzde yazılımcı olarak para kazanan kişilerin arasında azımsanmayacak kadar fazla bir kesim, yazılımı herhangi bir kurs veya eğitim almadan öğrenmiştir. Bunların arasında geçmiş dönemde yaptığı işini bırakıp yazılımcılığa sonradan başlayanlar da vardır. Bunun için size bu konuda belli başlı tavsiye verip yol göstermeye çalışacağız.

Bunun için yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yazılımcı olmak için uzun süre üniversite okumak, kurslara gitmek çok da gerekli bir şey değil. 

Kendi kendinize yazılım öğrenmek istiyorsanız;

  • İnternet Ortamından Faydalanabilirsiniz;

İnternet ortamında ücretsiz ve ücretli olarak beğenilere sunulan yüzlerce kurs ve eğitim seçenekleri mevcut durumdadır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlardan biri, çoğunluğu özenle hazırlanmış bile olsa, bir kısmının özensiz hazırlanmış olması, diğeri ise bazı online kursların izleyenlere veya takip edenlerin temel bilgisinin bulunduğu varsayımı ile hazırlanmış olmasıdır. Bunun tespiti için kurs hakkındaki yorumlar ve iyi bir araştırma olacaktır.

  • Programlama Dili Seçimi

Programlama dillerinde, programlamacıların ortak bir görüşü vardır. Hangi programlama dilini öğrendiğinizin çok büyük bir önemi yoktur. Birini öğrenebilen, hepsini öğrenebilir. Buna rağmen, bir başka ortak kanı da “JavaScript, Python ya da Ruby” dillerinden birini tercih etmenin başlangıç için daha kolay olacağıdır. Hangi programlama dilini seçeceğiniz konusunda, iş piyasasına göz gezdirmeniz mantıklı olacaktır.

  • Sık Sık Pratik Yapmak

Programlama çok nankör bir meslektir. Bir süre ara verdiğinizde bile birçok şeyi unuttuğunuzu fark edebilirsiniz. Yabancı bir dil öğrenmek gibi. Her gün enazından yarım saat, 1 saat program yazmak 1 günde saatlerce yazmaktan çok daha faydalı olacaktır. Bir örnekte, bilgisayar yazılımı öğrenmeyi yabancı dil öğrenmeye benzetmektedir. Fransızca öğrenmek ve kendinizi geliştirmek için bir fransızla her gün konuşmak faydalı olacaktır, tıpkı bunun gibi yazılım dili öğrenmek için de her gün bilgisayarla iletişim halinde bulunmanın çok büyük faydası olacaktır.

  • Bırakın Sizin Yerinize Bilgisayar Yapsın

Kendinizi bu şekilde daha iyi motive edebilirsiniz. Bir yazılımcı olmanız halinde yazdığınız bir yazılım çok büyük bir eser olarak ortaya çıkabilir, ancak çıkmayabilir de. Bunun için kendinizi, hayatınızda yapmaktan sıkıldığınız ve monoton bir hale gelen işleri basit bir yazılımla bilgisayara yaptırabileceğinizi düşünerek motive edebilirsiniz.

  • Büyük Bir Başarı Da Yakalayabileceğiniz Kadar Başarısızlığa Da Hazır Olun

Yazılım işi başarılı olunduğu taktirde harika bir iştir. Ancak şunu iyice anlamak gerekir ki, bilgisayar aptal bir makinadır. Siz ne komut verirseniz, harfiyen yerine getirir. Ben şunu kastetmiştim, demek gibi bir şansınız yoktur. Bu yüzden yapacağınız çok ufak bir yanlışta bile yazılımlarınız çalışmayabilir. 

  • Öğrendiklerinizi Pratiğe Dökün

Yabancı bir dili kursta öğrenebilirsiniz. Gerçek hayatta öğrendiğiniz dili konuşan bir yabancı ile konuşamayacaksanız bir önemi kalmaz. 

Bu yüzden öğrendiğiniz programlama dilini, başlangıçta basit ama işlevi olan şekilde kullanmaya başlayın. Sizin elinizden çıkan komutların şekil bulmuş bir şekilde çalıştığını gördüğünüzde, iştahınız kabaracak. Kendinizle gurur duyacaksınız.

  • Başkalarının Yazdığı Kodları Da Kullanabilirsiniz

İnternet ortamında halihazırda kullanılabilecek olan ve çalışan kodlar bulmak mümkündür. Birçok tasarımcı ve programcı daha önce yazdıkları, işe yarayan kodları internette paylaşır. Bunlardan işinize yarayabilecek olanları bulup kullanabilirsiniz.

  • Tecrübeli Yazılımcılarla Konuşun

Yazılım her ne kadar yalnız yapılan bir iş olsa da, birçok sosyal platformda yazılımcılar toplanabilmektedir. Bu sosyal platformlarda, tecrübelerini paylaşan birçok yazılımcı mevcuttur.

 

 

Hakkında: admin

Yazılım Geliştiricisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır? Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal …

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Harun
4 yıl önce

Ben bir yazılımcı olarak içeriğinizi çok beğendim. Bahsettiğiniz tavsiyeleri dinleyenler ciddi anlamda faydalanabilir. Yazılım sektörüne yeni girecek arkadaşlara da başarılar.

Ayaz Teknik
4 yıl önce

Yazılımla alakalı gerçekten güzel bir rehber olmuş. Yazılım tavsiyeleriniz mükemmel, yeni öğrenmek isteyen arkadaşlara büyük katkı sağlıyacaktır.

ömer
3 yıl önce

Yazılım sektörüne yeni girecek arkadaşlar için güzel bir rehber olmuş. Emekleriniz için teşekkürler.

Evissa
3 yıl önce

Bi yazılımcı olarak genç nesillere tavsiyem bol bol çalışın sürekli pratik yapın