hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal medya gönderilerinin kategorilere ayrılmasında insanların çok fazla uğraşmadan kendi alanları doğrultusunda ilgili görsellere ulaşmalarına olanak tanır. Hashtag kullanımı ile birlikte gönderilerinizi hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

“#” sembolü ile ifade edilen bu ifade ile birlikte “#spor” yazarsanız eğer sporla ilgilenen kişilere gönderilerinizi iletebilirsiniz. Ancak bunun kullanımı doğrultusunda dikkat edilmesi gereken bazı temel konular vardır. Bu yazımızda sizlere hashtag kullanımı ile ilgili ipuçları vereceğiz.

Hashtag Kullanımı Dikkat Edilecekler

Hashtag, sağlıklı bir şekilde kullanıldığı zaman sizleri binlere ve milyonlara ulaştırabilir. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken temel konular bulunmaktadır. Bunlar:

  • İnstagram 30 adet hashtag kullanımına izin vermektedir. Kimi insanlar yorumlara da hashtag koyarak bunu 60 – 90 şeklinde katlamaktadır.
  • Hashtag kullanımında önemli olan nokta ne kadar çok kullandığınız değil, ne kadar etkili kullandığınızdır.
  • Mesela bir milyon paylaşım almış olan bir yere küçük hesapların hashtag yapmaması önemlidir. Çünkü gönderileriniz geldiği gibi orada kalıcı olmadan hemen en arka taraflara doğru gidecektir.
  • Hesabınızın büyüklüğüne göre binlere ve on binlere bir miktarda yüz binlere hitap edecek olan hashtag seçimi yapabilirsiniz. Böylelikle postlarınızı daha fazla kişi görebiliriz ve etkileşim miktarı artar.

Yukarıdaki kurallar dâhilinde 30 adet bu etiketten kullanmak yerine 5 – 10 adet etkili olan etiketleri seçmek daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

instagram-hashtag-kullanimi

İnstagram Hashtag Kullanımı

İnstagramda maximum 30 adet etiket kullanımı yapabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bunu yorumlara da ekleyecek katlama şansınız bulunur. Ancak bu konu ne kadar sağlıklıdır? Bir zaman sonra etkileşimiz düşmeye hatta hesabınızın kapanmasına kadar gidecek bir yola adım atmış olacaksınız. Çok sayıda hashtag kullanımı yapmak yararlı değil, zararlıdır.

İnstagramda özellikle keşfete çıkmama, etkileşim alamama gibi ban sebeplerinden kendinizi kurtarabilmeniz için maksimum 10 adet etiket kullanımı yapmanız gerekmektedir.

Twitter Hashtag Kullanımı

Twitter tarafından açıklanan verilere göre eğer gönderinizde hashtag kullanıyorsanız etkileşim oranınız %20 artmaktadır. Ancak burada önemli olan şey hashtag kullanımını doğru bir şekilde yapmaktan geçiyor. Yanlış bir kullanım sonucunda gönderilerinizin ve hesabınızın kapanma durumları her zaman mevcuttur.

Twitter’da kullanabileceğiniz 280 adet karakter bulunmaktadır. Karakter kısıtlaması nedeniyle etiketlerde kullanacağınız kelimelerin uzunluğunun da kısa tutulması son derece önemlidir. Böylelikle bu ortamda daha çok hashtag kullanabilir ve daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Pinterest Hashtag Kullanımı

Hashtag kullanımı bu platforum aracılığı ile 2017 yılının Eylül ayında tamamen değişmiştir. Başlangıçta insanlar tarafından çok önemsenmeyen bu işlemler, bu tarihten itibaren etkileşimi arttırmanın en önemli yolu olarak görülmektedir. Pinterest gibi dev bir platformda hashtag kullanarak bir ayda milyonlarca etkileşim almanız mümkündür. Bu nedenle bu etiketleme işi ile hem milyonlara ulaşabilir, hemde gerektiği kadar insana işinizi tanıtabilirsiniz.

Pinterestte açıklama olarak 500 kelimelik bulunan kısma hashtag yazabilirsiniz. Bu alan açıklama ile birlikte etiket kullanımı için ayrılmış olan bölümden oluşmaktadır.

Hashtag Bulma Yöntemi

Yukarıdaki mecralarda daha fazla kişiye ulaşmak için en etkili hashtagleri bulmanız gerekmektedir. Kaliteli bir şekilde hashtag kullanımı yapabilmek ve çok kişiye ulaşmak için yapmanız gerekenler ve bizim izlediğimiz yollar şu şekildedir:

  • Yeni bir hesapta öncelikle kendinize göre birkaç hashtag belirleyin. Mesela 50 adet hashtag yeterlidir.
  • Bunlar arasında hashtag kullanımı sırasında 10’arlı gruplar halinde denemeler yapın. Her bir denemeyi 2 gönderi de farklı zamanlarda deneyin.
  • En iyi etkileşim aldıklarınız sırasında yaklaşık olarak 20 gönderiden sonra size en uygun olan etiketleri bulacaksınız.

 

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yazilimci-olmak-isteyenlere-tavsiyeler

Yazılım Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Yazılım günümüzün ve muhtemelen geleceğin mesleği, dünyanın her yerinde ve hemen her alanda yazılımla ilgili …

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali
2 yıl önce

hashtag kullanımını okadar çok abartan var ki neredeyse paylaşımdan çok hashtag ile kaplıyorlar.

Emre
2 yıl önce

Sosyal medya üzerinde gerçekten hashtag kullanmayı bilmeyen arkadaşların özellikle bu makaleyi okumasını istiyorum, sayfalarca gereksiz kullanım çok kötü bir görüntü sağlıyor.

sorun ve şikayet
2 yıl önce

vay be 2007 yılından beri kullanıyor muymuşuz bu hastagleri? Ne çabuk geçti bu kadar yıllar be

Kına gecesi Organizasyonu
2 yıl önce

Değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim

Evissa
2 yıl önce

Hocam harika bi yazı gerçekten bende gereksiz hashtag kullanmışım onu farkettim.

EVİSSA
2 yıl önce

daha önce okuduğumda fark etmiştim sayenizde doğru hashtag bulma yönteminizi deneme kararı almıştım gerçekten teşekkür ederim.

Melih Akdoğan
1 yıl önce

Etiket kullanımında takip edilen aktif etiket bile kullanmıyorlar hocam çok haklısınız, aslında kitlenin dikkatini çekebilmek için gerçekten etkili bir yöntem ve çoğu kitle arayışındaki insanın bilgilenmesi gereken bir konu. Ellerinize sağlık gerçekten 🙂