nasil-iyi-yazilimci-olunur

Nasıl İyi Bir Yazılımcı Olunur? İş İmkanları Nelerdir?

İyi Bir Yazılımcı Olabilmek için Gereken Kişisel Özellikler

Tam anlamıyla teknoloji ve dijital çağda yaşadığımız şu dönemde, bilgisayar ve teknoloji dünyanın, insanların ve çağın kontrolünü, denetimini ve üretim aşamalarını elinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda da, yazılımcılara büyük işler düşmektedir, çünkü teknoloji ve bilgisayar yazılımları yapanlar, yaratıcılıklarını konuşturmakta, her geçen gün bir başka engeli aşarak yenilikleri yaşama aktarmaktadırlar.  Çağın değişmesi ile birlikte, kamusal alan da, özel sektör de, özel ve tüzel kişiler de gelişmelere ayak uydurmuş, ayak uydurmaya çalışmıştır. Yazılımcı olabilmenin yollarını ise günümüzde asıl arayanlar dönemin gençleridir.

Sağlam ve tutulan bir yazılımcı olabilmenin en büyük püf noktası, yazılımcılığı sevmek, sağlam bir temele oturtup sağlam adımlarla ilerlemektir. Hemen her işte gerekli olan yaptığın işi sevmek, yazılımcı olmak için bir adım öndedir. Aksi taktirde yaptığınız iş kod yazmaktan öteye gitmeyecektir.

Yazılımcılar İçin İş Olanakları

Bir yazılımcının iş olanağı sınırsız denebilecek kadar fazladır. Yaşadığımız çağın teknoloji çağı olduğunu da göz önüne alırsak, aksini iddia etmek zaten mümkün değildir. Teknoloji ve yazılımların hemen her sektöre yayıldığını hesapladığımızda, bir yazılımcının günümüzde en kolay iş sahibi olabileceği mesleklerden birini seçtiğini söylemek mümkündür. Ancak her alanda olduğu gibi yazılım alanında da bir takım ekstralar kişileri bir adım öne alabilir, bir adım geride bırakabilir. Yabancı dil, mesleki tecrübe, yazılım dilleri ve özellikle yazılım alanına olan yatkınlık ve yetenek, yazılımcıları iş bulmada bir adım öne çıkaracaktır. Bahsettiğimiz gibi hemen her sektörde iş sahibi olabilen yazılımcılar, özellikle bilişim, yazılım, internet ve robotik işlerde çok daha kolay istihdam edilebilmektedirler.

Ülkemizde ve dünyada bir çok firma yazılım alanına yoğunlaşmış, yalnızca bilişim alanında hizmet vermektedir. Özellikle bu tarzda çalışan firmalarda iş sahibi olmak, çalışmak ve/veya staj yapmak sektörde referans olarak çok büyük etkiler içermektedir. Bu sebepledir ki, yazılımcılar diğer iş gruplarına nazaran çok daha geniş iş alanlarında iş sahibi olabilmektedirler. Dünyanın hemen her yerinde iyi bir yazılımcı olarak iş bulabilir, dünyanın tüm ülkelerinde bir yazılımcı olarak çalışabilirsiniz. Hatta şu da söylenebilir ki, yazılım alanında özellikle yurt dışında iş bulmak çok daha kolaydır. Ayrıca belirtmek gerekir ki, yabancı ülkelerdeki yazılım alanındaki iş imkanları çok daha caziptir. Gerek maaş, gerek iş ortamı, gerek imkanlar göz önüne alındığında ülkemizdeki çalışma şartlarından çok ötede firmaları yurt dışında bulabilirsiniz. Ülkemizden bir çok yazılımcı bu sebeple başka ülkelere gitmekte ve başka ülkelerde çalışmaktadır.

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır? Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments