bilisim-vadisi-nedir-nerededir

Bilişim Vadisi Nedir? Nerededir?

2012 yılının Ağustos ayının 16’sında Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesine 2.847.968,66m²’lik bir alana kurulan Bilişim vadisi pek çok konuda önderlik etmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi, KOSGEB, İstanbul Ticaret Odası, Türk Standartları Enstitüsü, TÜBİTAK, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası ve TOSB’un paydaşlık ettiği Bilişim Vadisi çoğu firmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Yazılım ve Robotik sektörleri, Telekomünikasyon, Elektrik- elektronik ve Bilişim teknolojileri olmak üzere her türlü firmaya ev sahipliği yapmaya hazır olan Bilişim vadisi, model olarak silikon vadisi örnek alınarak kurulmuş bir modeldir. Sahip olduğu Bv İnkübatör programı ile fikirlerin gelişmesi için girişimcilere ortam yaratan Bilişim vadisi, sadece bununla kalmıyor ve her türlü gelişmeyi desteklemeye yardımcı oluyor. Her türlü gerekli eğitimin verilmesi, mentörlük ve danışmanlık hizmeti ve çeşitli fon kaynaklarına erişebilme konusunda gerekli destek verilecektir.

Başta girişimciler olmak üzere bütün firmaların ihtiyaç duyduğu prototip tasarım, Tübitak Bilgem ile yapılan işbirliği ile ulusal arena içerisinde kurulacaktır. Prototip test merkezleri de buna dahildir. Sanayi alanının ihtiyaç duyduğu iş birlikleri ve projelerin gelişmesine yardım edecek olan Bilişim Vadisi, öncü üniversitelerin Bilişim vadisi ekosistemine entegrasyon da ekleyecek ve mevzu bahis bölge Teknoloji üssü olacaktır. Çok üniversiteli ortak araştırma projelerinin geliştirilmesi için atılacak olan ilk adım İnovasyon Merkezinin kurulmasıdır. Bunlar yapıldığında üniversite ve sanayi birleşecek, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli işçiler sertifika programları ve yüksek lisans programları ile karşılanacaktır.

bilisim-vadisi-togg

Bilişim Vadisi Nerede?

Muallimköy Mahallesi, Deniz Cd. No: 143-5, 41400 Gebze/Kocaeli’de yer alan Bilişim Vadisi, bütün bunların yanında çoğu etkinliklere ev sahipliği yapma yolunda ilerliyor. En son haberlere göre otomobil tanıtımı yapılan Bilişim Vadisi’nde ne olduğu merak ediliyor. Son 30 yıl boyunca Bilişim Vadisi’nin bulunduğu yere pek çok şey düşünüldü. 40’lı yıllarda askeri bir bölge olarak kullanılan Bilişim vadisi, daha sonra ziraat alanı için kullanıldı. İstanbul Üniversitesinin uhdesinde bir süre kaldıktan sonra, 80’li yılların bitiminde Bulgaristan’dan göç ettirilen vatandaşlarımız için konut mekanı olarak düşünülmüştü. Fakat bu gerçekleşmeden dönemin Kocaeli Milletvekili Alaettin Kurt bu bölgeyi Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsüne tahsis etti.

Bunun ardından MHP’nin başta olduğu zamanlarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Ahmet Vefik Alp 50 milyon TL ile Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü binalarını yaptırdı. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü henüz taşınmamışken Nihat Ergün tarafından Bilişim Vadisine tahsis edildi.

Bugüne baktığımızda ise düşünülmüş imar planları Bilişim Vadisi için değiştirilmiştir. 50 milyon değerindeki binaların çoğu yıkıldı. Bilişim vadisinin güncel durumunda ise mevcut müdürler sürekli değiştirilerek yönetilmeye çalışılıyor. Bilişim Vadisinde şuan yeni bir dönem bekleniyor. Sebebi de eski dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Fikri Işık’ın Savunma bakanı olmasıdır.

Bilişim Vadisinin sitesine gitmek için tıklayınız.

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

yazilimci-olmak-isteyenlere-tavsiyeler

Yazılım Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Yazılım günümüzün ve muhtemelen geleceğin mesleği, dünyanın her yerinde ve hemen her alanda yazılımla ilgili …

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Nasıl Nasıl?
2 yıl önce

Çok önemli ve taktir edilmesi gerekilen bir girişim. Türkiye’de bu zamana kadar yapılmamış olması çok büyük bir eksiklik.

Sosyal İçerik Platformu
2 yıl önce

Türkiye’de böyle şeyler görmek güzel. Gerek yerli otomobil gerekse diğer girişimlerin toplanacağı bir alan. Umarız dünyaya açılan bir teknoloji merkezi haline gelir.

Haylaz.co
2 yıl önce

Gerçekten üst düzey bir girişim, tübitak ve kosgeb desteği çok önemli, hele ki teknolojik bir projede. İnsanlar buraları haketmeye çalışıyor…

EğitimTR
2 yıl önce

Teknoloji ve bilişim alanında son derece bilgilendirici bir yazı olmuş

Bambu zebra perde
1 yıl önce

Yer konum olarak çok güzel Osmangazi köprüsü yanıbaşında İstanbul ve birçok şehre yakın inşallah gelişme gösterip başarıli olan birçok firma olur