Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Traktörü Tanıtıldı

Tamamen elektrikle çalışan yerli elektrikli traktörün tanıtımı Manisa’da yapıldı. Prototipleri seri üretime hazır olan elektrikli traktör, 7 liralık şarjla 8 saat çalışacak.

Türkiye’nin ilk ve yerli elektrikli traktörünü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa’nın Alaşehir ilçesinde düzenlenen mitingde tanıttı.

“Çiftçilerimizin mazot derdi bitecek”

Bakan Pakdemirli, yerli elektrikli traktör konusunda çalışmaları tamamladıklarını ve prototipi hazırladıklarını aktararak, “Yerli ve milli traktörümüz günlük 7 liralık şarjla akşama kadar 8 saat çalışacak. Prototiplerimiz seri üretime hazır. Son derece ekonomik olacak yerli traktörümüz, çiftçilerimizin mazot derdi bitecek. İnşallah seri üretime başlayalım, üretimden çıkan ilk traktörü Alaşehir’de birlikte deneriz.” ifadelerini kullandı.

Dünya’da ve Türkiye’de İlk

Pakdemirli, “Dünyadaki çok büyük traktör firmaları dahil bunu yaptırdığımız firmaya gidiyorlar, ‘birlikte üretim yapalım’ diyorlar. Dünyada şu anda ticarileşmiş bir elektrikli traktör yok. Çalışmaları çok kısa bir zamanda bitirdik, prototipini ortaya koyduk.” dedi.

Ülkemizin yıllardır yerli traktör üretimleri farklı firmalar tarafından gerçekleşiyor. Bu paylaşımımızda ise yeni üretilen yerli ve milli elektrikli traktörden bahsetmiş olacağız.

Yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan ve bu yakıtı elektrikle yapan elektrikli traktör çiftçilerimizin ve toptan bakliyatçıların üretim ve dağıtım maaliyetlerini ciddi oranda düşüreceğine inanıyoruz. Vatanımıza ve milletimize hayırlı olsun.

Günümüz teknolojisi kullanılarak ve çiftçilerimize büyük kolaylık sağlayacak olan yerli elektrikli traktör 105 beygir gücünde, hiç bir performans sorunu yaşatmadan 45 dakikalık tek şarj ile tam 7 saat aralıksız çalışabilme özelliğiyle alıcısının karşısına çıkıyor. Klasik traktörlerin sesinin yanında neredeyse hiç sesi ve gürültüsü olmayan yerli elektrikli traktör her anlamda çevreci ismini kazanıyor.

Yerli Elektrikli Traktör Teknik Özellikleri

  • Yerli 45 Dakika şarj süresi
  • 1 Şarj ile 7 saat aralıksız çalışma
  • 7 Saatlik Çalışma Maliyesi: 20 TL
  • 105 Beygir Gücü
  • Bakım Masrafsız
  • %95 Yakıt Tasarrufu
  • 4 tonluk su tankını hiç zorlamadan taşıyabiliyor.

Kaynak AA

Milli-Yerli.com

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır? Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments