Netflix, RTÜK’ün İnternet Yönetmeliğine Giriyor

Perşembe günü Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) denetimi kapsamına girdi.

RTÜK bundan sonra internet üzerinden radyo, televizyon veya isteğe bağlı yayıncılık yapan tüm mecralardaki içerikleri denetleyebilecek.

“İnternet üzerinden yapılan istismarı” önlemek amacıyla hazırlandığı söylenen yönetmeliğin, RTÜK’ün geçmiş kararları dikkate alındığında “internet dünyasında sansür uygulaması için gerekçe olarak kullanılacağı” uyarıları yapılıyor.

Yaşanan gelişme sonrası Netflix’den yapılan ilk açıklama ise şu şekilde oldu:“İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizisektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz.”

1- Hangileri denetlenecek?

Düzenlemeyle Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet televizyonları RTÜK’ün denetimi altına alındı.

RTÜK’e içerik çıkarma ve sansür yetkisi:
Yeni yasaya ilişkin izleyicinin endişe ettiği nokta RTÜK’ün sansür makası. Endişelerinde haklılar da… Zira yeni yasayla Netflix ve diğer dizi film platformlarına hem 5651 ve 6112 sayılı kanunlardaki hükümlere uyma hem de RTÜK’ün uygun bulmadığı içerikleri kaldırma zorunluluğu getirildi. Bu da sansür makası işleyecek demek. 

Netflix’in Türkiye’de şirket kurması şart:
Netflix ve diğer dizi film platformlarıyla ilgili çıkan yeni düzenlemede öncelikle yayın lisansı (izin belgesi) alma şartı getirildi. Yayın lisansını verecek olan RTÜK. Bu lisans da Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulan limited veya anonim şirketlere verilebilecek. Dolayısıyla Netflix gibi merkezi yurtdışında olan platformların Türkiye’de hizmet vermeye devam etmesi için önce Türkiye’de şirket kurmaları şart.

Bundan sonra Netflix ve benzerleri gibi dijital platformlarda yayınlanan tüm dizi ve filmler RTÜK tarafından denetlenecek ve yayıncılık kurallarına aykırı bulunan tespitlerle ilgili yaptırım uygulanacak.

Sonuç olarak, Yasal düzenlemeyle;

  • İnternet ortamından radyo yayını sunmak için İNTERNET-RD, 
  • İnternet ortamından televizyon yayını sunmak için İNTERNET-TV ve 
  • İnternet ortamından isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak için ise İNTERNET-İBYH yayın lisansı alma şartı getirildi.

Sosyal Medyaya düşen bazı komik fotoğraflar:

Bir çok kişinin beklemediği ve açıkcası istemediği durum sanırım bu.. Bu sebepten dolayı hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında capsler, fotoğraflar dönmeye başladı 🙂

Hakkında:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır? Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal …

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Dilaver
Dilaver
3 yıl önce

Güzel yazı olmuş