populer-yazilim-dilleri

Programcılar Tarafından En Çok Kullanılan Yazılım Dilleri

Teknoloji çağında yaşamaktayız. Yaşadığımız çağda, hemen her alanda ve her ülkede yazılım alanında iş sahibi olmak mümkündür. Bir çeşit ortak dil haline geldi çünkü yazılım. Bu yüzden de birçok yazılım dili piyasada bulunmaktadır ve hemen hepsinin farklı bir kullanım alanı mevcuttur. Her geçen gün yeni işletim sistemleri, farklı cihaz ve yazılım dilleri de türemektedir. 

Günümüzde en çok kullanılan yazılım dilleri ve kullanım alanlarını kısaca sayacak olursak;

  • C#

1990’lı yıllarda oluşturulmuş bir yazılım dilidir. Microsoft’un desteği büyüktür. 1990’lı yıllarda oluşturulmuş olmasına rağmen halen popüler bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Günümüzde birçok mobil uygulama, bulut uygulamaları ve bilişim sektöründe kullanılmaktadır.

  • Visual Basic

Microsoft tarafından geliştirilmiş, görsel bir programlama dilidir. Zor ve sıkıcı olabilecek birçok iş, bu dil ile yazılacak basit programlarla kolayca yapılabilmektedir. Basit bir dildir.

  • Java

Oldukça kapsamlı, en çok bilinen dillerden biridir. Bilişim alanındaki uzmanların birçoğunun tavsiye ettiği bir yazılım dilidir.  Kullanım alanı çok geniştir. Nasa sistemlerinde yer alan birçok akıllı cihazda Java kodları vardır. Android sistemlerinin gelişmesi ve yayılması ile popülerliği çok hızlı bir şekilde artmıştır. Piyasadaki mobil cihazların birçoğunun yazılım dile Java’dır.

  • HTML

İnternet sayfalarının meydana getirilmesinde standart metin işaretleme dili olarak tanımlanabilir. İnternet tarayıcıları HTML diline ait kodları okur ve yorumlar, böylelikle kodlar görsel hale gelir. JavaScript ve CSS dilleri ile beraber kullanılabilmektedir.

  • CSS

HTML diline ek olarak çalışır. Bir elementin görüntülenmesini sağlar. Özellikle internet sayfalarının ön yüzü için çok önemlidir. HTML kodları ile yazılan sayfaları daha anlaşılır bir hale getirir.

  • SQL

Açılımının Türkçe’deki karşılığı “Yapılandırılmış Sorgu Dili” şeklindedir. SQL dili veritabanı oluşturmak için kullanılır. İleri bir tarihte kullanılmak için saklanan ham verinin, veritabanı oluşturarak  bilgisayarda kullanılmasını sağlar. Kayıtlı olan datalar, dilenirse değiştirilir, silinir ya da özelleştirilebilir. 

  • Python

Son dönemde ortaya çıkan bir program dilidir. Kullanım kolaylığı sebebiyle bir çok yazılımcı tarafından tavsiye edilmekte ve kullanılmaktadır. Hemen her alanda kullanılabilmektedir. En popüler uygulama dillerinden biri olan Java’dan 3 kat daha az kod yazarak, daha az yorularak hemen hemen aynı işler gerçekleşebilir.

  • Ruby

Öğrenilmesi ve yazması en kolay dillerden biridir. 1990 yıllarında geliştirilmiştir. Bu dil, yazılımları ve uygulamaları geliştiren kişiler için çok keyif veren bir deneyim yaşatıyor. Nesnel olarak çalıştırılması da oldukça basittir. Özellikle son zamanlarda çok popüler bir hal almıştır.

  • PHP

1995 Yılında çıkarılmış bir programlama dilidir. Oldukça popüler olan, bilgisayar mühendisliği bölümünde öğretilen, popüler bir yazılım dilidir.

  • Swift

Apple şirketi tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş bir dildir. IOS ve Andoid sistemleri için uygulama yazan bir kişi Swift öğrenmek zorundadır. Aksi taktirde yazılan uygulamalar çalışmaz. 2014 yılında çıkmış da olsa, pek çok yazılımcı tarafından kullanılmakta ve popülerliğini korumaktadır.

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

php-hatali-kodu-bulma

PHP Hatalı Kodu Bulma

Merhaba arkadaşlar, Bazen uzun projeler yazabiliyoruz ve hata da yapabiliyoruz. Fakat yaptığımız hatayı bulmakta zorlanabiliyoruz. …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments