Montauk Projesi Nedir?

Montauk projesi 1980’li yıllar dan günümüze kadar gelmiş üzerinde bir çok komplo teorisi ortaya atılmış ABD’nin bitmek bilmeyen gizemli projelerin den biri.

Günümüz de bu projenin tekrar gün yüzüne çıkıp insanların aklında soru işaretlerine neden olup nedir bu mountauk projesi demelerinde ki en önemli etken şüphesiz
şu sıralar oldukça popüler olan “Stranger Things” dizisi izleyenler bilecektir ki.
Bu kadar tuhaf şeylerin anlatıldığı bu dizi acaba gerçek olaylardan yola çıkılarak yazılmış olabilir mi? Stranger Things aslında insanların kaçırılarak üzerlerinde çeşitli zihin kontrol deneyleri yapıldığı söylenen Montauk Projesi mi?

Sorusunu akıllara getiriyor.

Diziyi izlemeyenler için ufak bir bilgilendirme yapıcak olursak. Olaylar ufak, sakin ve “hayali” bir kasabada başlıyor.
Bu kasabada küçük bir çocuk kaybolunca, hükümet tarafından yürütülen gizli deneylerin, korkutucu doğaüstü güçlerin ve daha sonra tuhaf bir küçük kızın da içinde olduğu büyük bir gizemli hikaye başlıyor.

“Stranger Things” dizisine oldukça benzer sahneler taşıyan E.T. adlı film aynı şekilde Aynı yönetmenin yine uzaylılarla ilgili bir başka filmi olan “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar” ya da döneme ait başka yönetmenlerin gizem, korku ve fantastik türlerde çekilmiş pek çok filmine benzer sahnelerle dolu “Stranger Things” dizisi.

“Stranger Things” dizisinden ayrı olarak MOUNTAUK adlı bir kitap da bahsedeyim sizlere
Montauk Projesi adlı bu kitaptaki olaylar ufak, sakin ve hayali olmayan gerçek bir kasabada geçiyor. Long Island’ın Doğu tarafındaki en uç noktasında yer alan Montauk kasabasında… Tesadüfe bakın ki tıpkı dizide olduğu gibi bu kasabanın da hemen yanında terkedilmiş bir askeri üs var: Camp Hero adlı bu üssün yıllar boyu pek çok deneye sahne olduğu iddia ediliyor. Üssün merkezinde devasa bir radar kulesi var. Terk edilmiş bu kulenin zamanında ünlü Philedalphia deneyi de dahil olmak üzere pek çok deneyde kullanıldığı söyleniyor. Mesela her Cuma günü Montauk kasabası sakinlerinin beyinlerini etkileyecek sinyaller gönderdiği gibi söylentiler. 1983 yılına kadar kullanılan bu tesis o yıldan sonra kapatılarak terk edilmiş. Tam da Stranger Things dizisindeki olayların yaşandığı yıllar bunlar. Bu arada bu benzerlikler dizinin yazarı ve yönetmeni olan Duffer kardeşler tarafından da itiraf edildi. Hatta diziyi yazarken adını Stranger Things değil önce Montauk olarak koyduklarını açıkladılar.

Komplo Teorileri

Aslında herşey birer iddaa veya komplo teorisin’den ibaret böyle olunca da elimiz de pek fazla kaynak olmuyor.
Montauk projesinin kaynağı az önce size gösterdiğim kitap. Bu projeye çocukken katılan ve hafızasını kaybeden bir kişinin daha sonra bu anıları yeniden hatırlamaya başlayıp anlatmasıyla ortaya çıkmış bu kitap.

Hatırladığı deneylerden birinin adı “Montauk sandalyesi.” Üzerine oturan kişinin psişik güçlerini arttıran bir sandalyeymiş bu. Şimdi size kitaptan bir parçayı okuyacağım:

“Bir kişinin saçını elinde tutarak, Duncan (kitapta bahsedilen psişik güçleri arttırılmış olan kişilerden biri bu) görmek istediği kişiye odaklandı. Elinde tuttuğu saçın sahibine… Onun gördüklerini görmeye, duyduklarını duymaya başladı. Vücudunun hissettiği her şeyi o da hissedebiliyordu. Bu şekilde gezegendeki herhangi birinin gördüklerini o da görebilirdi.”

Bu denek Duncan’la ilgili bir başka bölümde de şunlar yazılmış:

“Deneylerin artık çok ileri gittiğini düşündüğümüz bir anda acil durum programını devreye soktuk. Görevlilerden biri hala sandalyede oturan Duncan’ın kulağına yaklaşarak -zamanı geldi- diye fısıldadı. Tam o anda Duncan’ın bilinçaltından bir canavar ortaya çıktı. Etrafımızdaki aletler onu gerçekten görüntüleyebilmeyi başardı. Büyük, kıllı, aç ve pis bir yaratıktı. O anda bulunduğumuz yerde değil üssün başka bir noktasında açığa çıkmıştı. Karşısına çıkan ne varsa yiyordu. Onu üsteki pek çok insan gördü. Ama herkes farklı bir şekilde tarif etti.”

Tüyler ürpertici bu açıklamalar acaba gerçek olabilir mi diye düşünmeden edemiyor insan. Komplo teorilerinin tüm cezbedici inandırıcılığına sahip. Anlatılanlar bu noktada kalsa belki çok daha rahat inanabiliriz. Fakat burada kalmıyor, çok daha ileri gidiyor.

Montauk kasabasındaki Camp Hero üssünde bundan çok daha fazlasının yapıldığı söyleniyor. Yer altındaki on iki katlı tesiste yüzlerce kişinin çalıştığı ve evsiz kişilerle çocukları kaçırarak onları elektromanyetik radyasyona tabi tuttukları yazıyor. Madde ve enerjinin transfer edilebildiği söyleniyor yani teleportasyon/ışınlama olayı. Zamanda delik açarak bir tünel oluşturdukları ve araştırmacıların bu tüneli kullanarak farklı zamanlara seyahat edebildikleri anlatılıyor. Bu şekilde uzaylılarla iletişime geçildiği ve karşılıklı teknoloji transferi yapıldığı iddia ediliyor. Hatta bu “zaman tüneli”nden geçen bir canavarın üsse ulaştığı ve oradaki ekipmanları imha ettiği, araştırmacıların bu yaratığı yok edebilmek için tüneli kapatmak zorunda kaldıkları belirtiliyor. Üssün 1983 yılında aniden kapatılmasının gerekçesi olarak da bu gösteriliyor.

Long Island Camp Hero

Bu tür olaylara millet olarak oldukça meraklıyız açıkcası anlatılanlar ne kadar doğru bilinmez ancak oldukça heyecan verici olduğu kesin.

Yazım da belirttiğim Montauk projesi adlı kitabı sizde okumak isterseniz aşağıdaki link den satın alabilirsiniz.

Montauk projesi adlı kitabı almak için TIKLAYIN

Esen Kalın…

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

hashtag-nedir-hashtag-nasil-kullanilir

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hashtag Nedir, Nasıl Kullanılır? Hashtag, 2007 yılında twitter ile hayatımıza girmiş yeni bir terimdir. Sosyal …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments