Dünyanın En Büyük Teleskobunu Tamamlamaya Bir Adım Kaldı

Dev Magellan Teleskobu’ndaki yedi ana aynanın ikincisi şimdi tamamlandı.

Dünya’nın en büyük teleskobunu tamamlamaya bir adım kaldı. Bu ay, Dev Magellan Teleskopu (GMT) üzerinde çalışan ekip , Ocak 2012’de başlayan bir süreç olan yedi ana ayna bölümünün ikincisini tamamladı.

GMT, Hubble Uzay Teleskobu tarafından üretilen görüntülerden 10 kat daha net görüntüler sunan bir teleskop oluşturma konusundaki uluslararası bir çabadır . GMT açıldığında ve çalışırken, bilim adamlarının evrendeki yalnız mısın? Gökbilimcilerin şimdiye kadar yapılmış herhangi bir teleskoptan ve henüz en yüksek çözünürlükte daha fazla ışık toplamasına olanak tanıyacaktır.

Ancak bunu başarmak basit bir iş değildir. Ekip , 2015 yılında zemin kırdı ve teleskobun 2027 yılına kadar tamamlanması beklenmiyor. Bu kısmen aynaların karmaşıklığından dolayı. Her bir birincil segment kesin bir şekle kavislidir ve bir dalga boyunda ışıkla parlatılır – yaklaşık bir inçte biri. Karmaşık bir bal peteği kalıbı sayesinde, bitmiş cam çoğunlukla oyuktur ve hafif ve soğutulması kolaydır.

Bu ikinci segment yedi yıl sürse de, Arizona Üniversitesi ön yüzey parlatma işlemini önemli ölçüde hızlandırabildi. GMT ekibi, tekniğin tekrarlanmasının gelecekteki segmentlerin üretimden daha hızlı geçmesine yardımcı olacağını umuyor.

Kaynak GMTO ,Engadget

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lenovo 2.000-3.000 TL Arası En İyi Laptoplar

Evet arkadaşlar bu makalemizde sizlere Lenovo’nın 2000-3000 Tl arası en iyi laptoplarını sıralayacağız.Oldukça bilinen ve …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments