Tesla’nın Enerji Projesi Mega Pack

Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artıyor. Petrol ve doğalgaz gibi yakıtların kullanıldığı enerji santrallerinin hem verimlerinin düşük olması hem de çevreyi kirletmeleri nedeniyle sona yaklaşıyor ve artık ülkelerin kendilerine yeni bir enerji sistemi bulmaları gerekiyor. İŞTE BUNUN ADI: MEGA PACK

Tesla, otomobil çalışmalarıyla olduğu kadar enerji depolama sektöründe de çalışmalarını sürdürüyor. Avustralya’nın güneyine kurduğu tesisi bir yıldır aktif olarak kullandığını duyuran Tesla, bu proje sayesinde bölge enerjisinde 40 milyon dolarlık tasarruf edildiğini açıkladı.

Hemen her projesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Tesla şimdi, Avustralya’nın güney kısımlarına bir enerji santrali kurdu. İlk etapta dev bir batarya sistemi kuran Tesla (Tesla Powerpack), artık Megapack isimli bu projesini aktif olarak kullanıyor.

mega pack
mega pack

Mega Pack projesi, Tesla’nın sunduğu en büyük enerji depolama sistemi. Ayrıca bu sistem, bir sene içerisinde 40 milyon dolarlık tasarruf sağladı ve kurulduğu bölgenin elektrik şebekesini desteklemeye yardımcı oldu.

Tesla’nın yayımladığı bir rapora göre Megapack, enerji depolama sistemlerinin kurulumlarını kolaylaştırıyor ve yüksek verim sağlıyor. Bu sistem bir saat içerisinde 3 megawatt enerji depolayabiliyor. 

Tesla’nın Megapack projesinin daha şimdiden ciddi bir müşteri potansiyeli bulunuyor. Üstelik şirket, bu sistemi Kaliforniya’da da kuracak ve bölgenin enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak. 

Bu sistem, şehirlerin enerji tüketimine olduğu kadar Tesla’nın gelirlerine de ciddi anlamda fayda sağlıyor. Şirketin yayımladığı son gelir raporlarına göre Tesla, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 6.4 milyar dolar gelir elde etti ve bunun 368 milyon dolar kadarı enerji üretim ve depolama sistemlerinden kazanıldı.

Kaynak Webtekno


Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lenovo 2.000-3.000 TL Arası En İyi Laptoplar

Evet arkadaşlar bu makalemizde sizlere Lenovo’nın 2000-3000 Tl arası en iyi laptoplarını sıralayacağız.Oldukça bilinen ve …

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
BySerseri
BySerseri
3 yıl önce

atmin güzel paylaşım tbrk ederm

otohocam
2 yıl önce

Bu elektrik işinde Tesla ipi göğüslüyor. Elektrikli otomobil olsun, diğer elektrikli enerji istasyonları olsun, standartları Tesla belirliyor. Bundan 30 yıl sonra Tesla’nın dünyanın en değerli şirketi olması öngörülüyor