Intel’in 10. Jenerasyon Laptop Çipi

Intel’in nihayet 10. nesil Ice Lake mimarisine dayanan mobil Core CPU ürün serisini tanıttı ve önümüzdeki aylarda bir dizüstü bilgisayar satın almanın muhtemelen biraz daha karmaşık hale geldiğini söylemeye yetiyor – buradaki ilk modelleri duymayı bekliyoruz. IFA , eylül ayının ilk haftasını ve Ekim ayında zor kazandığınız parayı bombalamaya başlayabilmeyi gösteriyor.

Intel’in Ice Lake kuşağı hakkında bilgi edinmelerini sağlayan mobil işlemciler hakkında çok şey duyduk. VESA uyarlamalı senkronizasyon desteği ile yükseltilmiş tümleşik grafikler yeni özellikler listesine girdi; eklenmesi Wi-Fi 6 ve Thunderbolt 314nm Bir 10nm fabrikasyon sürecine hareket ile mümkün (yerine destekleyici bir yonga setinin parçası olarak) İşlemci çekirdeğinin içine, bize Thunderbolt ve tanır için gerekli ekstra sürücüsü ile deplasmanda yapalım Project Athena’dan aldığımız yeni çoklu ekran prototipler gibi yeni ve daha küçük dizüstü bilgisayar tasarımları için . 

Ancak şimdi Intel, katmanları model numaralarına katlamak yerine farklı seviyelerde tümleşik grafik katmanları açık hale getirdi ve karşılığında çipin küçük bir dizüstü bilgisayar için mi (Y) veya bir bilgisayar için olduğunu belirten “Y” ve “U” terminolojisini düşürdü. biraz daha büyük dizüstü bilgisayar (U). Şimdi, eğer “G” ‘den önceki son hane “0” ise, bu bir Y serisi ve eğer bir “5” ise U serisidir. 

Bağlam için, 28 watt’lık bir i7, Razer Blade Stealth ve  Dell XPS 13 gibi dizüstü bilgisayarlara güç veriyor  , düşük güçlü U serisi, Lenovo ThinkPad X1 Yoga ve  Microsoft Surface Book 2 gibi modelleri kullanıyor  ve Y serisi 13 inç ya da daha küçük hale geliyor MacBook Air ve  HP Spectre Folio gibi  ultratinler .  

Bunun yerine, G7, G4 ve G1’e sahip olduk, bu size hangi entegre grafik katmanını elde ettiğinizi söylüyor: eski HD / UHD grafikler için “G1”, mevcut Iris Plus grafiklerinin ince bir sürümü için “G4” 8. nesil i7-8559U, i5-8269U, i5-8259U ve i3-8109U) tarafından daha önce kullanılanlarla aynı sayıda yürütme ünitesinde ve yükseltilmiş Iris Plus için “G7” ile arttırılmış Intel’in 2x performans artışı iddia ettiğini görebiliriz.

Gerisi, nesli temsil eden ilk hane – bu durumda, “10” – ve her biri kendilerine özgü çizgi ve ürün arasında yer alan her şey oluşturmaya devam eder. Örneğin, i7-1065G7 için i7’nin çizgisi “6” ile başlar ve belirli ürün “5” olur.

Üst i7 U serisi işlemci adının zaten bir “8” ile bitmesi gerçeğini bir kenara bırakmak, bir adlandırma modelini zaten kırmakla kalmaz, bir dizüstü bilgisayarın yavaş bir U yongası veya daha yavaş bir Y yongası olup olmadığını ayrıştırmak çok daha zor hale gelir. GPU için, Intel’in AMD’nin liderliğini takip etmesini ve “Iris Plus 64” ya da benzer şekilde ölü bir şeyle gitmesini diliyorum. Sonra tekrar, bütün nüanslar belirsizliği “10-gen i7!”

Alışacağız, ancak 10. nesil kohortun geri kalanının adlandırma konusunda ne getireceğini düşünmeye itiraz ediyorum.

Ayrıca, Intel’in “4K HDR videoyu bir milyar renkte seyredebilme” kabiliyetine sahip olduğunu iddia edin. Gerçekten demek istediğim, GPU’nun HDR ile ne yapılacağını şimdi anlaması; Bir sistemin HDR gibi görünmesi için yerinde olması gereken birçok başka unsur var. Umarım, yine de, Microsoft’a Windows 10’da HDR’yi daha az işlevsiz hale getirmek için bir teşvik sağlayacaktır.  

Grafik iyileştirmeler CPU’lar arasında değişiklik gösterse de, hiçbir şeyden çok fazla olmasına rağmen, hepsi Buz Gölü ve Sunny Cove mikro mimarisinin ayırt ediciözellikleri olan diğer teknolojileri içeriyor . Bunlar arasında AI çıkarımını hızlandırmak için AI temelli DL Boost (“DL”, “derin öğrenme” anlamına gelir), düşük güçte arka plan işlemesi için (konuşulan komutları ayrıştırma gibi ) Gaussian ve Sinir Hızlandırıcı ( GNA ) ve en yenilerini destekler İş yüküne dayalı sistem kaynaklarının (CPU çekirdeği ve güç çekimi gibi) tahsisini optimize eden Dynamic Tuning’in sürümü . 

Ayrıca, yalnızca temel 80MHz yerine isteğe bağlı 160MHz kanal bant genişliği uygulaması, dört adete kadar Thunderbolt 3 cihazı ve daha hızlı bir şekilde isteğe bağlı olarak Wi-Fi 6 olan Wi-Fi 6, Wi-Fi 6 Gig Plus lezzetini de destekleyecekler. bellek. Aslında, ikisinin de belirli bir dizüstü bilgisayarda bulunması elbette sistem üreticilerinin tasarım kararlarına tabidir.

Kaynak Cnet

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lenovo 2.000-3.000 TL Arası En İyi Laptoplar

Evet arkadaşlar bu makalemizde sizlere Lenovo’nın 2000-3000 Tl arası en iyi laptoplarını sıralayacağız.Oldukça bilinen ve …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments