veri madenciliği
veri madenciliği

Veri Madenciliği Nedir?

 Veri madenciliği, veriden erişilebilmesi için kullanılabiliyor, kullandığı yöntem ve metotlar bütünüdür. Veri madenciliği, bilgisayar ve iletişim teknolojisinin liderliğini bağlı olarak öncelikli olarak bir tane verebiliyor. Bu büyük miktardaki veriye “Büyük Veri”, başka bir sözcük “BÜYÜK VERİ” adını verir.

büyük veri büyük veri
büyük veri

Büyük veri sosyal medya paylaşımları, bloglar, fotoğraf ve video siteleri, işletme ve kurumsal veri tabanlarından toplananlar, anlamlı ve işlenebilir bir şekilde yapılandırılabilir durum durumudur. Büyük Veri doğru analiz metodları ile yorumlanabiliyorsa, yönetim kurulu kararları doğru şekilde aldıklarında risklerini daha iyi yönetmelerine ve inovasyon yapmalarına olanak sağlıyor.

Veri tabanı sorgulamaları, kurumsal veri tabanlarındaki verilerden hareketle mevcut ve geçmiş durum hakkında detaylı bilgiler sunabilir. Ancak piyasa için önemli olan “Rekabet Avantajı” sunma merkezinde yüksek olan tahmin kestirim ve çıkarımlarla ilgilenirler.
Veri madenciliğinin ilgi alanı telekominikasyon alanı,, liman, sigortatacılık, parekende sektörü ve pazarlama kampanyalarının planlanması gibi çok geniş alanda yer bulur.

Veri madenciliği çeşitli adımlardan önce ve bu konuda yönlendirmeyi bir işlemden önce sonuca ulaşmayı hedefler. Bu bilgisayarda ise şu şekildedir:

  1. Veri Seçimi
  2. Ön İşleme ve Veriyi Temizleme
  3. Veriyi İndirgeme
  4. Veriyi Bütünleştirme
  5. Veriyi politikasıme
  6. Veri Madenciliği Aşaması
  7. Yorumlama ve Doğrulama

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram silinen mesajlar

Instagram Silinen Mesajları ve Fotoğrafları Geri Getirme

Instagram dm üzerinden gönderilen mesajlar ve fotoğraflar sizin için değerli olabilir, ya da şüphelendiğiniz birinin …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments