kodlamada-ingilizce-bilmek
Kodlama Öğrenirken İngilizce Bilmenin Önemi

Yazılımda İngilizce Bilmenin Önemi Nedir?

En çok cevap alınan konulardan olan Yazılımda İngilizce Bilmenin Önemi bazı detayları da içinde barındırmaktadır. Öncelikli olarak yazılım dediğimiz olgunun, ana dilinin İngilizce olduğu kabullenilmelidir. Bazı kod yapıları İngilizce karşılıklarıyla tıpa tıp aynıdır. Örnek vermek gerekirse “if” İngilizce ’de “eğer” anlamına gelmekte ve kod yapısında da benzer bir ifadeyle çağrıştırmaktadır. Bir diğer örnekte, değişkenlerin rastgele şekilde atanmasının gerektiği durumlarda “Random” terimi aynı anlamda kullanılmaktadır. Bu ve benzeri türden birçok kalıplaşmış terim mevcuttur. Mesleki anlamda da ortaya çıkan problemlerde, İngilizce bilinmesi çözümü daha fazla kolaylaştırmaktadır.

Bu konuda bir diğer hususta öğrenim sağlanan kaynakların dilidir. Kaliteli kaynakların birçoğu İngilizce olarak mevcut durumdadır. Türkçe bazlı kaynaklara çok nadir rastlanılmakta ve bunlar da yalnızca sınırlı bilgileri kapsamaktadır. Her ne kadar İngilizce bilmek yazılım öğrenmeyi kolaylaştırsa da hemen hemen üstesinden gelinmesini sağlayabilecek bir potansiyele sahip değildir. Yazılımda İngilizce Bilmenin Önemi teorikte ve pratikte bariz farklılıklar gösterebilmektedir. Yazılım için rutin İngilizcenin yanında teknik İngilizce gerekli olmaktadır. Yani işi teknik düzeye dökemediğiniz takdirde, temel kalıplar pek bir iş görmeyecektir. Ana dili İngilizce olanların dahi anlam veremeyecekleri kullanımlar ortaya çıkabilmektedir. Bu husus zorunluluktan çok avantaj olarak görülmesini zorunlu kılmıştır. Yani İngilizce bilinmese dahi başarılı bir yazılımcı olunabilmektedir. Lakin süreç bilenlere karşı biraz daha zorlu gelişmektedir.

Yazılımda İngilizce Bilmenin Önemi bir bakıma gelecek planlarıyla da doğru orantılıdır. Çünkü en iyi yazılımcıların yolunun ABD’den geçtiği kabullenilen bir gerçektir. Bu meslekte çıtanın en yukarılarına tırmanmak isteyip, kendinizi geliştirmeye önem gösteriyorsanız fazlasıyla önemlidir. Fakat bu unvanı yalnızca iç piyasada hâkim olacak düzeyde istiyorsanız o kadar fazla önemli değildir. Temel bilgiler Türkçe olarak da kavranabilmektedir. Ancak iş ilerisi için kendinizi geliştirmeye geldiğinde, kaynakların İngilizce ağırlıklı olması öğrenmeniz için öncelikli olarak dili anlamanız gerektiğini ortaya çıkaracaktır. Peki yazılımcı olmak için ne seviyede bir İngilizce yeterlidir?

Yazılımcı olmak ve yazılım mühendisi olmak arasında farklar bulunmaktadır. Sahip olunan İngilizce seviyesi yazılımcı olabilmenize katkıda bulunurken, yazılım mühendisliğini aynı olguda kıyaslamak doğru değildir. Bireysel çabalarla birlikte orta seviyeli bir İngilizce ile de yazılımcı olunabilmektedir. Lakin iş mühendislik kısmında bireysel çabalara ek olarak, akademik sınavları da işin içine katmaktadır. İngilizce kaynaklardan maksimum verimi alabilmek ve işi sadece aldığınız eğitimlerle sınırlandırmamak adına Yazılımda İngilizce Bilmenin Önemi kabullenilmelidir. Çünkü her daim gelişen bir sektörde yer bulabilmeniz için her gelişmeden haberdar olmanız gerekmektedir. Nitekim gelişmelerin yer aldığı kaynaklar Türkçe değildir. Diğer taraftan ortaya çıkabilecek sorunlarda kısa yoldan çözüme ulaşmak için İngilizce çözüm yollarını anlamak, profesyonel kullanımda da sorunların ötesinde bir kariyere sahip olunmasını sağlayacaktır. Seviyeniz ne kadar ileriyse, bu olanaklara da o kadar kolay ve hızlı ulaşabileceksiniz.

Hakkında: admin

Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

php-hatali-kodu-bulma

PHP Hatalı Kodu Bulma

Merhaba arkadaşlar, Bazen uzun projeler yazabiliyoruz ve hata da yapabiliyoruz. Fakat yaptığımız hatayı bulmakta zorlanabiliyoruz. …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments