arduino-led-yakma

Arduino Öğreniyorum ”Kara Şimşek”

Arduino ile LED nasıl yakılıp söndürmeyi öğrendikten sonra yapılan en temel projeler den biri olan Kara Şimşek devresini birlikte kurup mantığını öğrenceğiz. Kara Şimşek devresi bilmeyenler ve arduino ya yeni başlayanlar için sırasıyla yanan led ışıklar anlamına geliyor.Her LED’in bağlantısına ayrı ayrı 220 Ohm’luk dirençler koymayı unutmayın yüksek dirençler kullanmınızı tavsiye etmem zira LED’in parklaklığını etkileyecektir. LED’lerin Breadboard’a eşit uzaklıklarda takılması, projenin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Arduino Fritzing

Bu uygulamayı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 x Arduino
  • 8 x LED
  • 8 x 220 Ohm Direnç
  • 1 x Breadboard

Kara şimşek programı iki şekilde yazılabilir. Birinci yöntemde her LED için ayrı bir değişken tanımlanmış olup, bütün LED’ler tek tek kontrol edilir. Bu yöntem kod kalabalığı yarattığı için pek tercih edilmemektedir. Bu yüzden projeyi daha profesyonelce olan ikinci yöntem ile yazacağız.

İkinci yöntem için, LED’leri 2’den 9’a pinlere sırası ile takalım. Bu pinleri bir diziye kaydederek LED’leri daha kolay kontrol edeceğiz. Dizi kullanılmasının nedeni, program içerisinde for döngüsünün kullanılacak olmasıdır. Her bir for döngüsünde bir sonraki LED’e kolayca geçiş yapılabilir.

Not: LED geçişlerinin daha yumuşak olması için her LED’in artı ve eksi pinlerine kondansatör konulabilir.

Kara Şimşek

DİĞER ARDUINO ÖRNEKLERİMİZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

php-hatali-kodu-bulma

PHP Hatalı Kodu Bulma

Merhaba arkadaşlar, Bazen uzun projeler yazabiliyoruz ve hata da yapabiliyoruz. Fakat yaptığımız hatayı bulmakta zorlanabiliyoruz. …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments