Samsung’un Zirve de Kapattığı İkinci Çeyrek Akıllı Telefon Satış Raporu Yayınlandı

Counterpoint Research’ün yayımladığı 2019 yılının ikinci çeyreğine ait akıllı telefon sevkiyat raporuna göre dünyanın en çok akıllı telefon satışı yapan şirketi, Geçtiğimiz yıllar da olduğu gibi yine SAMSUNG oldu.

Samsung yerini korurken gözle görülür düzeyde düşüş gösteren şüphesiz APPLE ve LG oldu.

Realme de yüklelişte görünüyor.

Bağımsız bir pazar araştırma şirketi olan Counterpoint Research, 2019 yılının ikinci çeyreğine ait akıllı telefon nakliyat raporunu yayımladı. Rapora göre Güney Koreli şirket 2019 yılının en çok satış yapan şirketi oldu.

2018 yılının aynı dönemine oranla akıllı telefon sevkiyatlarını yüzde 7.1 oranında artırmayı başaran Samsung, tüm akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 21.3’ünü tek başına yapmayı başardı.

Counterpoint Research Yayınladığı Rapor:

Counterpoint Research’ın yayınladığı görmüş olduğumuz rapora göre 2019 yılının 2. çeyreğin de 76.6 milyon akıllı telefon sevkiyatı yaparak önde görünüyor.

Çinli dev Huawei’nın planların da en büyük olmak varken Koreli şirket farkı biraz açmış görünuyor.

Huawei’nin verilerine baktığımız zaman da ABD’nin yaptırımların’dan şimdilik pek etkilenmemiş görünüyor.  Huawei, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 56.7 milyon sevkiyat yaparak küresel akıllı telefon sevkiyat pazarının yüzde 15.8’ini sırtlanmış durumda.

Listenin ilk iki sırasının beklenildiği gibi olduğunu söylemek mümkün ancak listenin üçüncü sırasında bulunan Apple, iPhone konusunda ciddi oranda kan kaybediyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 11.9’luk satış kaybı yaşayan Apple, 2019’un ikinci çeyreğinde 36.4 milyon iPhone’un sevkiyatını yapmış durumda. 

Listenin en dikkat çekici markası ise hiç şüphesiz Realme. Geçtiğimiz yıl listenin üst sıralarında kendisine yer bulamayan Realme, 2019 yılının ikinci çeyreğinde telefon sevkiyatlarını tamı tamına yüzde 848 oranında artırmayı başardı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 500 bin civarı akıllı telefon sevkiyatı yapan Realme, bu yılsa 4.7 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirdi. Değerin bu kadar hızlı bir şekilde yükselmesinin altında, Realme’nin son dönemlerde ortaya koyduğu akıllı telefon modellerinin hem fiyat hem de performans açısından müşterileri memnun etmesi yatıyor.

Analistler tarafından belirlenen ve sürecin devam edeceği söylenen akıllı telefon piyasasındaki küçülme, Counterpoint Research’ün raporunda da karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz senenin aynı dönemine oranla bu yıl, 4.3 milyon sevkiyat kaybının yaşandığı açıkça görülebiliyor.

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Exynos 9630, Samsung A Serisi Telefonlara Güç Geliyor

İç kaynaklara göre, Samsung bir Exynos 9610 adlı bir halefi hazırlıyor, bu yılki Galaxy A50’de …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments