Apple,Herkesi Dinlediği Ortaya Çıkan Siri Programını Askıya Aldı.

Apple’ın yazılım mühendisliği başkan yardımcısı olan Craig Federighi, 4 Haziran 2018 Pazartesi günü, Apple World wide Geliştiriciler Konferansında yeni ürünlerin duyurulması sırasında Siri hakkında konuştu.Siri programının geliştirilme sürecinin durdurulduğunu bundan sonra siri hakkında yola başka bir planla devam edeceklerini açıkladı.Daha geçen hafta The Guardian tarafından yayınlanan bir rapor, üçüncü taraf geliştiricilerin, Apple kullanıcılarının asistanlık yanıtlarını değerlendirmek için Siri soruları sordukları anonim kayıtlarını dinlediği bir program ortaya çıktı ve Apple bu programı kapattığını söyledi. TechCrunch’a verdiği demeçte, şirket “kapsamlı” bir inceleme yaparken programı küresel olarak askıya alıyor. Bu askıya alma durumunun kısa süre içinde AB kullanıcılarına gelmesi bekleniyor.

Related image

Teknoloji devleri hali hazırda yapay zeka destekli sesli yanıt sistemlerini geliştirme süreçlerini sürdürüyorlar.Şirketlerin bu konu da en büyük yardımcıları şüphesiz kullanıcıları.Apple’da bu sistemlerin geliştirilme sürecinde kullanıcıların’dan yardım alanlar’dan olduğu ortaya çıktı.Ancak Apple bu sistemin durdurulduğunu açıkladı siri konusunda artık kullancılarına verilerinin kullanıp kullanılmasını isteyip istemediklerini sorucak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Apple; mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunarken kullanıcıların gizliliğini koruyacağına dair bir söz verdi.

Programa ne olacağını veya ne zaman başlayacağını bilmiyor olsak da, Apple’a göre gelecekteki bir yazılım güncellemesi, kullanıcılara açıkça derecelendirmeye katılmak isteyip istemediklerini seçme seçeneği sunacaktır. Bu durumun apple gibi dev teknoloji şirketlerini facebook google gibi ne derece etkilediği tartışılır olsa da şuan küresel çap’da etki yaratmış gibi görünüyor.İlerleyen günler’de gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak Engadget

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Exynos 9630, Samsung A Serisi Telefonlara Güç Geliyor

İç kaynaklara göre, Samsung bir Exynos 9610 adlı bir halefi hazırlıyor, bu yılki Galaxy A50’de …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments