iot-nedir-nesnelerin-interneti
iot-nedir-nesnelerin-interneti

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

İnternet of Things (IoT) olarak kısaltılan terim, günlük hayatta kullanılan nesnelerin birbirleriyle iletişim kurarak veri alışverişi yapmasını ve tam olarak senkronize olmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji, web özellikli akıllı cihazlar aracılığıyla ortamlardan veri toplama, işleme ve gönderme işlemlerini gerçekleştirir. IoT cihazları, toplanan verileri ağ geçitleri aracılığıyla analiz edilebilecek bir bulut sistemine veya başka bir cihaza aktararak paylaşır. Bu cihazlar, birbirleriyle iletişim kurarak işlemlerini insan müdahalesi olmadan gerçekleştirir.

IoT, günlük hayatı kolaylaştıran birçok uygulama alanı sunarken, aynı zamanda kurumsal, üretimsel ve endüstriyel alanlarda şirketlere faydalar sağlayan uygulamalarla da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknolojinin kullanım alanı ve sağladığı faydalar, sektöre bağlı olarak değişebilir. Ancak, IoT teknolojisini oluşturan dört temel bileşen bulunmaktadır.

Nesnelerin interneti (IoT), internet teknolojisi sayesinde birbirleriyle bağlantılı olan ve çevresindeki dünyayla etkileşim halinde olan fiziksel nesnelerin oluşturduğu bir ağdır. Bu teknoloji, nesnelerin çevresel koşullarını, durumunu, konumunu vb. çeşitli sensörlerle toplayarak, internet aracılığıyla paylaşılmasını sağlar. Bu sayede, kullanıcılar cihazları kontrol edebilir, verileri analiz edebilir ve daha verimli bir şekilde yönetebilirler. IoT teknolojisi, günlük hayatta birçok alanda kullanılmakta ve önemli faydalar sağlamaktadır. Bunlar arasında daha akıllı evler, daha verimli enerji yönetimi, sağlık takibi ve endüstriyel otomasyon yer almaktadır.

Hakkında: admin

Yazılım Geliştiricisi. Öğrendiği bilgileri elinden geldiğince paylaşmaya çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

php-hatali-kodu-bulma

PHP Hatalı Kodu Bulma

Merhaba arkadaşlar, Bazen uzun projeler yazabiliyoruz ve hata da yapabiliyoruz. Fakat yaptığımız hatayı bulmakta zorlanabiliyoruz. …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments