Arduino ”Seri Port Üzerinden Haberleşme”

Seri Port Üzerinden Haberleşme

Arduino projelerin’de genellikle komut yollamak veya sensörlerdeki değerleri görüntülemek için seri haberleşmeyi kullanırız. Seri haberleşmeyle bu protokolü destekleyen cihazlarla haberleşebiliriz. Bu yazımızda Bluetooth ve USB üzerinden bilgisayara veri aktarmak için seri haberleşme protokolünü kullanacağız.

Arduino’nun Rx ve Tx pinleri seri haberleşmeyi sağlamaktadır numaraları 0 ve 1 numaralı girişlerdir. Bu pinler aynı zamanda Arduino’nun bilgisayarla haberleşmesini sağlayan USB hattına da bağlıdır. Eğer 0 ve 1 numaralı pinler başka bir yere bağlı olursa, Arduino bilgisayarla haberleşmesini sağlayamamaktadır. Bu yüzden Arduino’ya kod atarken bu pinlerin bir yere bağlı olmamasına dikkat edilmelidir!

USB ile veri aktarımı

Arduino’nun USB kablosu üzerinden bilgisayara veri aktaracağız. Bunun için öncelikle haberleşme hızını (BaudRate) ayarlamamız gerekiyor bu işlemi sadece bir kere ilk kullanım da yapmamız yeterli bu yüzden, haberleşme hızı setup fonksiyonu içerisinde ayarlanmalıdır.Şimdi bu işlemleri yaptık dan sonra kodlama aşamasına geçeiliriz.

Gönderdiğimiz mesajları görmek için Arduino programının sağ üstünde büyüteç şeklindeki butona (Serial Monitor) basalım. Eğer mesajlarımız doğru bir şekilde görüntülenemiyor ise, Baud Rate hızımız yanlış olabilir. Serial Monitor ekranının sağ altından baud hızımızı 9600 olarak ayarlayalım.Seri port ile haberleşmeyi öğrendik den sonra yazılım üzerin de kendinize göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Hakkında: Emre Çiçekyurt

Teknoloji ve bilime ilgili sizinle beraber öğrenmeye geleceği değiştirmeye çalışan elektronik ve haberleşme mühendisliği öğrencisi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

php-hatali-kodu-bulma

PHP Hatalı Kodu Bulma

Merhaba arkadaşlar, Bazen uzun projeler yazabiliyoruz ve hata da yapabiliyoruz. Fakat yaptığımız hatayı bulmakta zorlanabiliyoruz. …

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments